DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest „Planeta kontra plastik”. Uczniowie przygotowali jego plastyczne wizualizacje. Wzięli także udział w warsztatach ekologicznych, w trakcie których zgłębiali wiedzę na temat ochrony środowiska, zmian klimatu oraz szkodliwości plastiku. Młodzież w swoich działaniach tworzyła dywanik pomysłów, w grupach układała puzzle ukazujące przyczyny i skutki zmian klimatu, obserwowała w sposób doświadczalny konsekwencje postępującej betonozy. Uczniowie analizowali model konsumpcyjnego stylu życia, ćwiczyli zasady segregacji odpadów, odczytywali kody QR, a także korzystając z alfabetu Morse’a sprawdzali, którzy mieszkańcy Bałtyku są najbardziej narażeni na skutki zmian klimatu. W trakcie zajęć odbyła się projekcja filmu ukazująca szkodliwość plastiku w środowisku morskim.

Przeprowadzono również konkurs wiedzy ekologicznej, w którym I miejsce zajęła Oliwia Puchała, uczennica klasy 3a, zaś II miejsce Aleksandra Czapor, uczennica klasy 3a oraz Bartosz Burdziak, uczeń klasy 2a. Gratulujemy.

Znając konsekwencję naszych działań możemy je kształtować i zmieniać.